|Home |Latest |Structure |News |Championships |Calendar |Dojos |Underprivileged |Links |Contact Us |
  |Black Belt Club |Instructors Login |KWF Japan |Search |

Back to Championship Results

2003 Karate no Michi National Championship

(Incorporating the KWF South Africa Open International Championship)

held at Wembley Stadium, Johannesburg, 1 - 3 May 2003


The National Seminar opening bow taken by Malcolm Dorfman Sensei

Thursday 1 May commenced with a 3 hour indepth seminar at Wembley Stadium in Johannesburg from the morning to early afternoon. The Seminar was given by Malcolm Dorfman Sensei (8 Dan) and his 3 assistants, Mike Dukas Sensei (6 Dan), Ian Duncan Sensei (6 Dan) and Michael Roetz Sensei (5 Dan) to an eager and appreciative group of karateka of various grade levels but comprising mostly Black and Brown Belts.

The Elite KWF South Africa Open International Championship began with Gabi Najjar, silver medallist in the 2000 KWF World Championship defeating Tina Bellemans of Belgium, silver medallist in the 2002 KWF World Championship. The Men's Elite Kata division was again won by KWF World Kata Champion of both 2000 and 2002, Shane Dorfman, who narrowly defeated Bryan Dukas, a repeat result of the previous year.


Shane Dorfman (champion) executing yokogeri kekomi
from Nijushi-ho

Bryan Dukas (runner up) executing double tate
uke from Unsu

Tom Kompier of Holland, 2000 World Kumite Champion laboured through the early rounds against strong South African opposition to reach the final. He came to life in the final against 2002 World Kumite Champion Shane Dorfman and in this bout a tenacious and hard hitting demonstration of Budo style karate was thoroughly enjoyed by the spectators and other contestants. Shane delivered a dynamic ura mawashi to Tom's head, but 'yame' had been called and as a result, no point.


Two World Champions, Tom Kompier (L) vs Shane Dorfman (R) in an action packed final
The final result was a win for Shane Dorfman, and having won both the Kata and Kumite, Shane became 2003 KWF South Africa Elite Open International Grand Champion.

Friday 2 May was structured similarly to the previous day, with the seminar held prior to the Adults Championship, this time with sections from Orange Belt to Black Belt. Tom Kompier Sensei (5 Dan) joined the Seminar Instructor group and took the majority of the sessions that day. His fresh approach, great new ideas and the content of his classes impressed all the participants.

Saturday 3 May was the day for the KWF South African Junior Championship and close on 800 junior entries were efficiently handled by the KWF S.A.Championship organisers. By 5.00pm, it was all over and the majority of the junior contestants and their parents left Wembley Stadium with smiles on their faces after an enjoyable championship.

ELITE SENIOR DIVISIONS

OPEN ELITE MENS DIVISION
KATAKUMITE
1stShane Dorfman (HQ) 1stShane Dorfman (HQ)
2ndBryan Dukas (VDB) 2ndTom Kompier (HOL)
3rdKevin Croft (HQ) 3rdBryan Dukas (VDB)
LADIES ELITE DIVISION
KATA
1stGabrielle Najjar (HQ)
2ndTina Bellemans (BLG)
3rdStacey-Lee Bolon (HQ)

STANDARD SENIOR DIVISIONS

Mens standard black belt
KATAKUMITE
1stArno Van Tonder (PCH) 1stJan Groenewald (PCH)
2ndRiaan V Vollenstee (SAM) 2ndWarren Dukas (VDB)
3rdDino Covotsos (HQ) / Fanyan Letaoana (SAS) 3rdMiguel Harker (PE) / Christiaan V/d Watt (PCH)
Ladies Standard Black Belt
KATAKUMITE
1stGabrielle Najjar (HQ) 2ndAnanka Loubser (PCH)
2ndTina Bellemans (BLG) 1stNatasha Raath (KAT)
3rdAntjie Schoeman (HQ) / Stacey-lee Bolon (HQ) 3rdMagdalize Godfrey (RTZ) / Marchelle Bailey (PCH)
Senior Brown Belt Kumite
MENSLADIES
1stDavid Tsagae (KAT) 1stAnne-Marie French (PCH)
2ndVaughan David (FRW) 2ndSonia Loots (PCH)
3rdDennis Pretorious (PCH) / John Freeman (VDB) 3rdDominique Bartels (HQ) / Janet Botes (VDB)
Intermediate Mixed Kata
1stKeith Van Bochove (VDB)
2ndTheo Steyn (VDB)
3rdGrant Van Bochove (VDB) / Obie Oberholzer (VDB)

JUNIOR DIVISIONS

BOYS OPEN KATA DIVISIONS
BORN 1992 AND YOUNDERBORN 1991
1stAusten Parfitt (HQ) 1stJano Swanepoel (PCH)
2ndJacques Jacobs (FST) 2ndDirk Meissenheimer (SAM)
3rdLouis Aucamp (PCH) / Julian Lap (HQ) 3rdStefan Meyer (PCH) / Berne Grobler (DAN)
BORN 1990BORN 1989
1stChristoff Visagie (PCH) 1stNicolaas Badenhorst (VDB)
2ndChrisjan Labuschagne (RLT) 2ndReuben Cross (VDB)
3rdRyan South (DAN) / Tian J v Rensburg (VDB) 3rdS.W Lubbe (KWD) / Richard McMillan (VDB)
BORN 1988BORN 1987
1stRyan Fransman (HQ) 1stNicholas Georgiadis (HQ)
2ndLP Oberholzer (VDB) 2ndJaco Visagie (PCH)
3rdJacques Smit (PCH) / Glenville Fanoo (DAN) 3rdStefan Stein (RTZ) / Ernie Hayter (RTZ)
BORN 1985-1986
1stKevin Croft (HQ)
2ndLeslie Peters (VDB)
3rdKyle Blaauw (VDB) / Joseph Pitsi (SAS)
GIRLS OPEN KATA DIVISIONS
GIRLS BORN 1991 AND YOUNGERGIRLS BORN 1988-1990
1stElaine Geldenhuys (PCH)1stMarelize v/d Merwe (PCH)
2ndCherilee Fourie (FST)2ndLaura Beamish (DAN)
3rdPrianka Pillay (HQ) / Jenna Lavagne (RLT) 3rdLauren Novello (PCH) / Minette Erasmus (RTZ)
BORN 1985-1987
1stStacey-Lee Bolon (HQ)
2ndPortia Mofokeng (SAS)
3rdJadi Mgandela (HQ) / Christina Jooste (PCH)
BOYS OPEN KUMITE DIVISIONS
BORN 1994 AND YOUNGERBORN 1993
1stMarcel Smit (FCH) 1stJason Thomas (PCH)
2ndKenny Schume (FCH) 2ndSello Letswalo (PTA)
3rdCoenraad Strydom (FCH) / Naldo Meyer (PCH) 3rdLouis Aucamp (PCH) / A De Beer (KAT)
BORN 1992BORN 1991
1stJacques Jacobs (FST) 1stRory Moses (HQ)
2ndAusten Parfitt (HQ) 2ndJonathan Gravett (SAM)
3rdMorne Alexander (FCH) / Brandon V Tonder (FST) 3rdDirk Meissenheimer (SAM) / Johan Visagie (PCH)
BORN 1990BORN 1989
1stChristoff Visagie (PCH) 1stHerman Swart (FCH)
2ndChrisjan Labuschagne (RLT) 2ndReuben Cross (VDB)
3rdP Ras (KAT) / Wian vd Merwe (KLK) 3rdValestinos Sorangas (KLK) / Yvanne Smallberger (RTZ)
BORN 1988BORN 1987
1stDavid Borake (KAT) 1stJurgens Viljoen (PCH)
2ndRyan Fransman (HQ) 2ndE Thupae (KAT)
3rdGareth Brooks (DAN) / Kyle Richardson (VDB) 3rdJohan Boshof (PCH) / Tebogo Dube (PTA)
BORN 1985-1986
1stKevin Croft (HQ)
2ndHanco Duvenhage (FCH)
3rdItumeleng Molete (PCH) / Barto Schlebusch (KLK)
GIRLS OPEN KUMITE DIVISIONS
BORN 1993 AND YOUNGERBORN 1991/1992
1stTatum Kroon (HQ) 1stElaine Geldenhuys (PCH)
2ndMischa Kruth (RGI) 2ndYolandi De Beer (FCH)
3rdChantal v Vollenstee (SAM) / Natasha Fourie (TRI) 3rdCherilee Fourie (FST) / Leandri Husselmann (FCH)
BORN 1989/1990BORN 1987/1988
1stJuanita Viljoen (PCH) 1stJeanne Marais (VDB)
2ndAshimikka Singh (DAN) 2ndShelly Mosia (RTZ)
3rdAnika Grobler (PCH) / Celente French (PCH) 3rdJadi Mgandela (HQ) / Rosalinah Mofokeng (SAS)
BORN 1985-1986
1stStacey-Lee Bolon (HQ)
2ndPortia Mofokeng (SAS)
3rdMarika Marais (RTZ) / n/a ()
MIXED BOYS/GIRLS ADVANCED KATA DIVISIONS
BORN 1993 AND YOUNGERBORN 1992
1stThomas V Niekerk (VDB) 1stDian Smit (VDB)
2ndJP V Niekerk (VDB) 2ndJulian Lap (HQ)
3rdDonovan Smith (VDB) / Luvuyo Manzi (FCH) 3rdThys Smit (FCH) / M Engelbrecht (VDB)
BORN 1991BORN 1989/1990
1stJoshua Broll (FRW) 1stRyan South (DAN)
2ndNicholas Walters (FRW) 2ndKeven Pandaram (DAN)
3rdCandace Degnan (VDB) / Anarika Kotze (FCH) 3rdAshana Sewsunker (RLT) / CP Van Der Walt (VDB)
BORN 1985-1988
1stFrancois Freeman (VDB)
2ndRyno Van Niekerk (VDB)
3rdDewaldt Fourie (FCH) / Marika Marais (RTZ)
MIXED BOYS/GIRLS INTERMEDIATE KATA DIVISIONS
BORN 1994 AND YOUNGERBORN 1993
1stThato Sebatso (SAS) 1stDaniel Pearson (RTZ)
2ndOlivia Radford (HQ) 2ndTatum Kroon (HQ)
3rdChantal v Vollenstee (SAM) / Janey Swanepoel (PCH) 3rdSharika Anthony (DAN) / Reza Bhayat (FRW)
BORN 1992BORN 1991
1stJoel Croft (HQ) 1stBernice Thornhill (VDB)
2ndHeinrich Ueckerman (VDB) 2ndKirsten Stephens (FRW)
3rdWade Smith (FRW) / Jamiela Cornelius (PCH) 3rdErnst Eloff (VDB) / Vicky Hibbers (PMB)
BORN 1985-1990
1stDavid Borake (KAT)
2ndPieter van Wyk (VDB)
3rdWynand Rossouw (VDB) / Melissa Mullen (VDB)
MIXED BOYS/GIRLS NOVICE KATA DIVISIONS
BORN 1996 AND YOUNGERBORN 1995
1stJacques Pretorious (PCH) 1stDean Heyman (HQ)
2ndCergio de Marcos (VDB) 2ndSimone Pearson (RTZ)
3rdRuben Opperman (RLT) / Cornel Tolmay (VDB) 3rdJohan Muller (PCH) / Attias Nortje (PCH)
BORN 1994BORN 1993
1stKyle Degnan (VDB) 1stJade Duncan (FRW)
2ndBrendan Norman (FRW) 2ndSchalk van Zyl (VDB)
3rdAlex Grobler (FCH) / Quentin Theron (DAN) 3rdAshen Moodley (DAN) / Amanda VD Berg (VDB)
BORN 1992BORN 1991
1stMarco De Matteo (RTZ) 1stAlbert Ahrens (RTZ)
2ndMartin Brown (RGI) 2ndMegan Smith (RGI)
3rdDean Robinson (FRW) / Jacques Engelbrecht (RGI) 3rdC van Lelyveld (KAT) / Shani Bosse (FCH)
BORN 1985-1990
1stMelissa Weber (DAN)
2ndLorraine Sebola (DAN)
3rdSolomon Thlaole (KAT) / Wikus Du Plooy (FCH)
MIXED BOYS/GIRLS KIDDIES KATA DIVISIONS
BORN 1997BORN 1996
1stJuanita De Beer (FCH) 1stIvan V/D Westhuizen (PCH)
2ndKellan Berry (DAN) 2ndColtyn Nel (RTZ)
3rdNicholas Young (HQ) / Ig Prinsloo (PCH) 3rdRoselle De Kock (VDB) / T.J Kotze (PCH)


| Home | Site Feedback | Contact Us |
Copyright © 2011 Karate No Michi South Africa.